NEW GENUINE HIKOKI / HITACHI BSL36A18X LI-ION BATTERIES 18V / 36V x 2
9 in stock
Description
Updated Hikoki Batteries.
These 18V/36V, 5.0Ah/2.5Ah compatible batteries are built with Multiplex Protection Circuit (MPC) for overload, overcharge, and over-discharge prevention, ensuring safety and long life. No memory effect means you can charge it anytime for optimal convenience. Experience superior power and worry-free performance with HiKOKI.
Product Features:
Dual Voltage: 18V and 36V, offering versatility.
No Memory Effect: Charge it whenever you need, without performance loss.
Specifications:
Voltage: 18V – 36V
Capacity: 18V: 5.0Ah / 36V: 2.5Ah
Charge time: Approx 32 mins
Dimensions (L x W x H): 119mm x 69mm x 76mm