NEW MILWAUKEE 18V M18FIW2F12-0 COMPACT IMPACT WRENCH M18
39 in stock
SKU: 53150 Category:
Description
Features:
  • Friction ring ensures quick and easy socket changes  POWERSTATE Brushless Motor delivers up to 339 Nm of nut-busting torque
  • 4-Mode DRIVE CONTROL provides control over output speed and power
  • Auto Shut-Off Mode prevents over-tightening and increases productivity by applying no more than 27 Nm of torque
  • 124.5 mm in length for maximum access in tight spaces
  • Tri-LEDs deliver high definition lighting to increase workspace visibility with fewer shadows
  • Works in up to 69kV environments
Specifications:
  • Voltage: 18V
  • Anvil Type: 1/2″ Square with Friction Ring
  • Fastening Torque: 339 Nm
  • Nut-Busting Torque: 339 Nm
  • DRIVE CONTROL: 4-Mode with Auto Shut-Off Mode & Bolt Removal Mode
  • RPM: 0 – 900 / 0 – 1,650 / 0 – 2,400 / 0 – 2,400
  • IPM: 0 – 1000 / 0 – 2,400 / 0 – 3,500 / 0 – 3,500
  • Length: 125.4 mm