NEW BOSCH BRUSHLESS CIRCULAR SAW 165MM 18V GKS18V-57-2
25 in stock
SKU: 53976 Category:
Description
Features:
  • Brushless Technology – Powerful EC brushless motor
  • Compact Design – Cordless compact all-rounder for robust sawing tasks
  • Optimised Saw Blade – Special designed for cordless saws to maximise battery runtime
  • Front Handle – Additional front handle for perfect control and convenience
  • Brake System – Safe and fast braking minimises kick backs
  • LED and Dust Blower Function – Perfect view on saw blade and cutting line
Specifications:
  • Voltage: 18V
  • Saw Blade Position: Right
  • Saw Blade Diameter: 165mm
  • Bore Size: 20mm
  • RPM: 5000min-1
  • Max Bevel Angle: 50º
  • Cutting Depth (45º): 42mm
  • Cutting Depth (90ª): 57mm
  • LED: Yes
  • Weight: 3.4kg
Includes:
Brand New Bosch 18V Circular Saw GKS18V-57-2