NEW MILWAUKEE CORDLESS M18 BRUSHLESS CIRCULAR SAW 165MM M18FCS5520
17 in stock
SKU: 46023 Category:
Description
Features:
  • 57 mm (0 to 2-1/4”) cut capacity
  • Bevel detents at 22.5° and 45°
  • Depth detents at 1/2″, 3/4″, and 1-1/2″
  • Integrated belt hook for easy transportation on the jobsite
  • Integrated dust port on guard and included vac adaptor
  • LED light for increased accuracy and visibility
  • Integrated rafter hook for easy storage
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • Electric brake to stop blade after trigger is released
Specifications:
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • Blade Size: 165mm (6.5″)
  • Arbor Size: 20mm
  • No Load RPM: 6,000
  • Maximum Bevel Capacity: 50º
  • Depth of Cut at 90º: 0 to 57 mm (0 to 2-1/4”)
  • Depth of Cut at 45º: 0 to 40 mm (0 to 1-9/16”)
  • Cut Line Blower: Yes
  • LED Light: Yes
  • Dimensions (L x W x H): 305mm x 178mm x 195mm