NEW MILWAUKEE CORDLESS LED LAMP M18PAL20 18V
13 in stock
SKU: 54052 Category:
Description
Features:
  • Three modes with up to 2,000 lumens of TRUEVIEW™ High-definition output lighting.
  • 75mm (3″) clamp opening to mount to beams, pipes and rafters.
  • Magnetsic base for fast and easy mounting.
  • 355° horizontal and 170° vertical light head mobility.
  • Impact resistant housing withstands up to 2.7 metres drop.
  • Up to 24 hours of light on low and 6 hours on high
Specifications:
  • Platform: M18™
  • Voltage: 18V
  • Maximum Lumens: 2,000
  • Clamp Capacity: 25-75mm
  • Modes: Low/ Medium/ High
  • Lumens: 500/ 1,000/ 2,000
  • Light Head Flexibility: 355° Horizontal & 170° Vertical
  • Runtime: 6hrs/ 12hrs/ 24hrs
  • Dimensions (L x W x H): 315mm x 148mm x 156mm