NEW MILWAUKEE CORDLESS M18 BRUSHLESS CIRCULAR SAW 184MM M18FCS66G30
6 in stock
SKU: 59619 Category:
Description
Features:
  • Up to 750 cuts per charge on an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (Battery Not Included)
  • 64 mm cut capacity
  • Bevel detents at 22.5°, 45° and 50°
  • Depth detents at 12, 19 and 32 mm
  • Integrated dust chute
  • LED light for increased accuracy and visibility
  • Integrated rafter hook for easy storage
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • Electric brake to stop blade after trigger is released
  • Track compatible shoe: Can be used with Milwaukee guide rails
Specifications:
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • Blade Size: 184mm (7-1/4″)
  • Arbor Size: 20mm
  • No Load RPM: 6,000rpm
  • Maximum Bevel Capacity: 50º
  • Depth of Cut:
    • At 90º: 0 to 64mm
    • At 45º: 0 to 50mm
  • Cut Line Blower: Yes
  • LED Light: Yes
  • Dimensions (L x W x H): 352mm x 213mm x 218mm
  • Weight: 4.5kg
Includes:
  • New Milwaukee Circular Saw M18FCS66G30
  • 184mm 24T Thick Kerf Framing Blade (48408740)